BİZE ULAŞIN !

Çaybaşı Çilingir, Antalya Çaybaşı Çilingir

çaybaşı çilingir, caybasi cilingir, çaybaşı anahtarcı, caybasi anahtarci 

 ANTALYA Çaybaşı bölgesinde kapıda mı kaldınız ?

 “Kapıda kaldım” Dediğinizi duyar gibiyiz.. 

Anahtar kapının arkasında takılı mı kaldı ?

Kapınızı kilitlediniz ve anahtarlarınızı mı kaybettiniz ?

Mevcut anahtarınız ile kapınızı açamıyor musunuz ?

7/24 Hizmetimiz ile Size bir telefon kadar yakınız..

İşinde uzman ustalarımız, profesyonel alet ekipmanlarımız, uygun fiyatlarımız ve hızlı servisimiz ile sizi bekletmeden sorunu ortadan kaldırabiliriz. 

ANTALYA UĞURLU ÇİLİNGİR


çaybaşı çilingir, antalya çaybaşı çilingir 

    Çilingir Nedir ? çaybaşı çilingir, antalya çaybaşı çilingir 

      Çilingir, herhangi bir şekilde anahtarı unutulmuş ya da kaybolmuş ve kilitli halde bulunan kapıları maymuncuk adı verilen malzeme           yardımıyla açan; aynı zamanda bozulmuş olan kilitleri tamir eden, sonrasında tekrar monte eden, metal kilit ve anahtar yapan kişiye denilir.

      Çilingir Mesleğinin Tarihi

      Tarih boyunca uzun bir yolculuktan sonra, Çilingir mesleği birçok değişiklik geçirdi. Çilingirler, metalleri şekillendirme, el ile kilitlerin ayrı ayrı parçalarını oluşturma, anahtarları dövme ve bozuk kilitlerin çoğunu tamir etme bilgisine sahip yetenekli metal işçileriydi. Çilingir tarihi yaklaşık 4000 yıl önce Eski Mısır ve Babil dönemine kadar uzanır. O dönemde çilingirler tarafından, öncelikle kapı çubuğunun serbest hareket etmesini önlemek için teneke tumbler prensibini kullanan ahşap cihazlar üretildi. Pimler, yalnızca iç pimleri ve kilidi açılmış kapıları hareket ettirmek için kullanılıyordu. Pimler ayrıca, kilide yerleştirilip yukarı doğru itilen büyük ve hantal ahşap bir anahtar kullanılarak hareket ettirilebiliyordu. Halen bilinen bu basit kilitlerin en eskisi, Nineveh yakınlarındaki Khorsabad kentinde Asur İmparatorluğu’nun kalıntılarında keşfedildi. Bilim insanları ve tarihçiler bu tahta kilidin MÖ. 704 yılları civarında yapıldığına inanıyorlar.

      Çilingirler Tarafından Verilen Hizmetler

      Çilingirler, çoğunlukla anahtarı içeride unutulmuş ya da kaybolmuş olan kilitli kapıları açma işini yaparlar. Aynı zamanda, yüksek güvenlik özellikleri bulunan günümüz araçlarının kapıları ile kilitleri bozulan veya kırılan çelik kasaların kilidini açarlar. Çilingir ustaları aynı zamanda kilit montajı, tamiri ile kilit ve anahtar malzemesi satım faaliyetleri yaparlar. 

      Bir Çilingir Ustasında Bulunması Gereken Özellikler

      Çilingir ustası, dikkatli olmalı ve özenli çalışmalıdır. İşini daima sabırla yapmalı ve mutlaka sorumluluk almayı bilmelidir. Kilitleri açma esnasında elini çok pratik bir şekilde kullanabilmeli ve görsel bir zekaya sahip olmalıdır. Çilingir ustası, mesleğini icra etmek için gerekli olan tüm resmi belgelere sahip olmalıdır. Diğer yandan, herhangi bir sağlık sorunu ve sabıka kaydı bulunmamalıdır. İşini yaparken müşterisine açıklayıcı bilgiler vermeli ve her zaman müşterinin güvenini kazanmaya çalışmalıdır.